KÖZLEMÉNY - táplálék kiegészítők 2015-03-05 |
|
Az utóbbi időben a Magyar Antidopping Csoport – HUNADO részére nagyszámú kérdés, illetve állásfoglalás kérés érkezett, sportolók számára forgalmazott étrend- és táplálék-kiegészítők rendszeres fogyasztásának dopping szempontjából való biztonságosságára vonatkozóan.
Sajnos a táplálék-kiegészítők szedése világszerte komoly problémát jelent, mert a sportolók számára árult speciális étrend- és táplálék-kiegészítők forgalomba hozatalára, dopping szempontjából történő vizsgálatára vonatkozóan nem áll rendelkezésre hazai jogszabály, az ilyen jellegű termékek számáról, összetételéről nincs hivatalos információnk, mivel ezeket esetlegesen be sem kell jelenteni az országos engedélyeztető szervezetnél, - az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézetnél (OÉTI). Meg kell még jegyezni, hogy a gyártó / forgalmazó maga dönthet arról is, hogy termékét milyen elnevezéssel hozza forgalomba, mely így meghatározza a kategóriát, ahová az engedélyeztetés szempontjából tartozik, ezáltal számos, nem veszélytelen összetételű étrend-kiegészítő kikerülhet a szakértői intézmény, és a hatósági kontroll alól.
A fentiekből is látszik, hogy táplálék-kiegészítőt forgalomba hozni, piacra dobni könnyen, akár teljesen ellenőrizetlenül is lehet, ily módon a táplálék-kiegészítők használata óriási veszélyt hordoz magában az élsportolók számára. Ez nem csak hazai probléma, hanem az egész világon megoldatlan kérdés, és a doppingellenes harcban élenjáró országok valamennyien keresik rá a megnyugtató megoldást.
A Magyar Antidopping Csoport – HUNADO minden rendelkezésére álló eszközzel szorgalmazza, hogy egy forgalmazó cég csak akkor láthassa el termékeivel a válogatott kereteket, vagy akár az olimpiai csapatot, illetve az általa forgalmazott készítmények csak akkor kerülhessenek fel a dopping szempontjából kis kockázatú termékek listájára, ha vállalja a gyártásra, alapanyagok beszerzésére vonatkozó szabályok betartását – ily módon az alapanyagok beszerzése kizárólag ellenőrzött, biztonságos helyről történik, a szennyeződés kockázata minimális; a gyártó / forgalmazó cég rendelkezik megfelelő minőségbiztosítási rendszerrel; vállalja, hogy a terméke csak és kizárólag csak a dobozon, és az internetes leírásokban feltüntetett összetevőket tartalmazza; illetve finanszírozza a gyártási számonkénti (sarzsonkénti) bevizsgálást erre akkreditált laboratóriumban. Azonban ezen feltételek kikényszerítése, a jelen jogi szabályozás mellett, pillanatnyilag nem áll módunkban.
A Nemzetközi Doppingellenes Szervezet (WADA) állásfoglalása szerint:
„A megfelelő étrend fedezi a sportolók szükségleteit, így a táplálék-kiegészítők alkalmazása csak orvosi ellenőrzés mellett javasolt, orvosilag alátámasztott hiányállapotok esetén. A WADA azért sem ajánlja a táplálék-kiegészítők használatát, mivel azok tiltott, a doppinglistán szereplő anyagokat tartalmazhatnak, melyeket sok esetben a táplálék-kiegészítők címkéjén nem tüntetnek fel, és így pozitív doppingvizsgálati eredményhez vezethetnek.”
Megjegyzendő még, hogy WADA akkreditált laborok étrend-kiegészítő termékek bevizsgálását nem végezhetik! Kivétel, ha a Nemzeti Doppingellenes Szervezet (NADO) megbízásából, doppingesettel összefüggésben, vagy a doppingellenes tevékenység részeként végzik a vizsgálatokat.
Táplálék-kiegészítők bevizsgálását megfelelő ISO Tanúsítvánnyal rendelkező laboratóriumok végezhetik (erre vonatkozóan nincs WADA akkreditáció), de mindenki figyelmét felhívjuk, hogy egy-egy bevizsgálás, csak a bevizsgálást végző szervezet által kiadott Tanúsítványon szereplő, adott gyártási számú dobozokra; a feltüntetett lejárati időn belül; és kizárólag a vizsgálat céljából megjelölt vegyületekre vonatkozik!
A fentiekből is látszik, hogy szakértő vélemény, bármelyjellegű garancia, vagy hivatalos engedély egyetlen sportolók számára kifejlesztett táplálék-, vagy étrend-kiegészítő esetében sem adható ki, - ezt a világon egyetlen egy Nemzeti Doppingellenes Szervezet sem teheti meg, hiszen a WADA Kódex alapelve, hogy "kizárólag a sportoló felelős azért mi kerül a szervezetébe"!
Ezzel együtt természetesen szeretnénk segíteni a magyar sportolóknak, mert átérezzük a helyzet nehézségét, átláthatatlanságát, és veszélyét, - és ha a döntés felelősségét nem is vállalhatjuk át tőlük -, de igyekszünk legjobb tudásunk szerint segíteni, információt gyűjteni és továbbadni a termékekre vonatkozóan. (Kérjük, hogy a kérdéseket lehetőleg írásban, a termékre vonatkozó hivatkozásokkal - ha van rá mód, a leírást tartalmazó weboldal megjelölésével adják meg. Tapasztalataink szerint, sajnos a gyártók megváltoztathatják a termék összetételét úgy is, hogy maga a név nem változik meg. Nem egy terméket találtunk már meg az interneten tiltott összetevőt tartalmazó, és anélküli formában is.)
Szeretnénk leszögezni, hogy egyetlen egy termék hatásosságáról, biológiai hatékonyságáról sem tudunk nyilatkozni! A Magyar Antidopping Csoport - HUNADO kizárólag dopping szempontjából, az összetevők hatályos WADA Tiltólistán való szereplésére vonatkozóan véleményezi a táplálék-kiegészítőket!
Egy-egy megkereséssel kapcsolatosan áttekintjük a hozzáférhető nemzetközi adatbázisokat, hogy megállapíthassuk a rendelkezésünkre álló (a gyártó / forgalmazó cég által megadott és feltüntettet) információk alapján, hogy a kérdezett termék tiltott összetevőt tartalmaz-e. Mivel a nemzetközi adatbázisok (WADA hírlevelek, táplálék-kiegészítők bevizsgálását végző laborok honlapjai, nemzetközi gyógyszer felügyeleti hatóságok honlapjai, stb.) áttekintése meglehetősen időigényes, aprólékos, és felelősségteljes munka, és a kérdések, megkeresések száma mára már elsöprő méreteket kezd ölteni, ezért minden érdeklődő szíves türelmét és megértését kérjük, legjobb tudásunk szerint igyekszünk mindenkinek válaszolni.
Azonban nyomatékosan felhívjuk minden sportoló figyelmét, hogy sem a termékekért, sem a gyártó / forgalmazó cégért a Magyar Antidopping Csoport - HUNADO felelősséget vállalni nem tud, a készítmények továbbra is csak saját felelősségre szedhetők!
Budapest, 2015-02-20
|
|
|
|
|